Jonkowo w akcji!

Drugi semestr rozpoczęliśmy wytężoną pracą związaną z promocja zbiórki elektroodpadów. Ale zanim do niej przystąpiliśmy ustaliliśmy z panią dyrektor miejsce zbiórki i nawiązaliśmy współpracę z firmą recyklingową Mazur Elektrorecykling z Olsztyna.

Kolejnym krokiem było opracowanie plakatów i ulotek. W końcu przyszła pora na pracę w terenie; uczniowie rozwiesili plakaty w sklepach i na przystankach we wszystkich miejscowościach naszej gminy, zapukali do każdego domu wręczając ulotkę i zapraszając do zbiórki odpadów. Do akcji zaangażowaliśmy firmy i instytucje z gminy Jonkowo. Zamieściliśmy ogłoszenia na stronie Jonkowa i szkoły. W szkole odbył się apel i spotkanie z rodzicami, podczas których uczniowie i rodzice zostali poinformowani o zbiórce i celu, jaki jej przyświeca, tj. uzyskaniu Zielonej Flagi.

Na nasz apel szybko odpowiedziało wielu mieszkańców gminy. Szkolny magazyn zaczął zapełniać się zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W efekcie po 4 tygodniach akcji zebraliśmy ok. 2000 kg odpadów. Wynik nas ucieszył, choć nie jest rewelacyjny, ponieważ w Jonkowie jesienią odbyła się zbiórka odpadów wielkogabarytowych (druga już w roku 2012) i wzięliśmy udział w konkursie „Eko-Sołectwo”. Stąd jonkowskie domy, garaże i magazyny firm zostały już wtedy dobrze wysprzątane.

Jako, że zależy nam na uzbieraniu jak największej ilości odpadów, zaprosiliśmy do akcji firmę Niczuk – Metall i gospodarstwo agroturystyczne „Ziołowa Dolina” z Wilimowa, Nadleśnictwo Kudypy oraz firmy i instytucje z Olsztyna, np.: Teatr im. Stefana Jaracza, Teatr Lalek „Czerwony Kapturek”, Prokuraturę Okręgową, Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie, Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komendę Wojewódzką, Filharmonię, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Aby bardziej zmobilizować naszych uczniów do firma „Mazur Elektrorecykling” zaproponowała udział w konkursie „Elektrogratka” organizowanym przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej z Warszawy, w którym za oddany sprzęt dostają kupony biorące udział w losowaniu nagród. O naszej akcji mówił również w swoim wywiadzie dla Radia Olsztyn przedstawiciel firmy Mazur. Za parę dni będziemy znali wynik naszej zbiórki. Mamy nadzieję, że będzie on bardzo dobry. Jednak bez względu na to                                                                                          planujemy prowadzić akcję do końca maja i włączać do niej kolejne firmy i instytucje.

W ten sposób nasze środowisko zyskuje na urodzie i zdrowiu a my nawiązujemy nowe kontakty i poszerzamy współpracę z zaprzyjaźnionymi z nami instytucjami: Planetarium, WMODN, WFOŚiGW w Olsztynie czy Nadleśnictwo Kudypy.

Małgorzata Świderska

Szkoła Podstawowa w Jonkowie