"Kubusiowi Przyjaciele Natury"

„Kubusiowi Przyjaciele Natury" to program edukacyjny skierowany do przedszkoli w całej Polsce.  Jego celem jest ukazanie dzieciom piękna przyrody oraz nauczenie ich, jak ją szanować i chronić. Organizatorem Programu jest firma Tymbark i marka Kubuś. Partnerem Merytorycznym została Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Patronat honorowy nad Programem objęło Ministerstwo Środowiska.

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury" trwa od 15 października 2009r. do 30 czerwca 2010r. W ramach Programu zostały stworzone bezpłatne materiały edukacyjne, które mają pomóc nauczycielom wprowadzać dzieci w tematykę ekologii. Wysyłane są one do wszystkich (ponad 8 tysięcy) przedszkoli w Polsce. Nauczyciele znajdą w nich gotowe scenariusze zajęć, wiele informacji i ciekawostek przyrodniczych, a także propozycje zabaw dla dzieci. Wszystkie przedszkola, które wezmą udział w Programie i zrealizują go według określonych zasad otrzymają zaszczytny Tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury", potwierdzony Certyfikatem, dodatkowe materiały edukacyjne i drobne upominki dla dzieci. Program trwa cały rok szkolny 2009/2010.

W tym roku Program realizowany jest już po raz drugi. Ubiegłoroczna edycja pilotażowa prowadzona w czterech województwach: lubelskim, małopolskim, śląskim i warmińsko - mazurskim, cieszyła się dużą popularnością wśród przedszkoli. Wzięło w niej udział ponad 50 tysięcy dzieci.

Jak wziąć udział w Programie?

W Programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury" może wziąć udział każde przedszkole w Polsce. Wystarczy:

• Prawidłowo wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się w przesłanych do przedszkola materiałach lub na stronie www.przyjacielenatury.pl. Można go wypełnić on - line lub wydrukować                   i wysłać faksem na numer (033) 873 19 26.
  • Zrealizować wybrane działania w okresie od 15 października 2009r. do 30 kwietnia 2010r.
  • Przygotować raport z przeprowadzonych działań według ustalonego wzoru oraz przesłać go w terminie do 30 kwietnia na adres:

Tymbark-GMW
34-650 Tymbark 156
z dopiskiem „Kubusiowi Przyjaciele Natury".

Jakie materiały otrzymają przedszkola?
Każde przedszkole otrzyma bezpłatne materiały edukacyjne, w których znajdują się:

• scenariusze zajęć o tematyce przyrodniczej i ekologicznej,
  • podstawowe informacje o naturze, ochronie środowiska, najpiękniejszych miejscach w Polsce,
  • propozycje zadań i zabaw dla dzieci,
  • ciekawostki przyrodnicze,
  • plakat informujący, że przedszkole bierze udział w Programie,
  • płyta CD ze zdjęciami, grafiką.

Jakie zadania będą realizowały przedszkola?

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury" ma na celu edukowanie dzieci w zakresie ochrony środowiska. Przygotowane materiały są pomocą i inspiracją dla nauczycieli podczas zajęć o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Biorąc udział w programie, przedszkola będą realizować m. in. następujące działania:

• zajęcia przyrodnicze w oparciu o gotowe scenariusze,
  • wycieczki ekologiczne,
  • konkursy plastyczne,
  • przedstawienia o tematyce przyrodniczej,
  • segregacja śmieci,
  • obchody dni związanych z naturą i ochroną środowiska.

W książeczce „Zostań Przyjacielem Natury" zostały opisane wszystkie zadania, które przedszkola mogą wykonać w ramach Programu. Maksymalnie za realizację wszystkich działań można otrzymać 300 punktów. Przedszkola, które uzyskają przynajmniej połowę punktów (czyli 150 i więcej) zostaną przez nas nagrodzone i otrzymają Tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury".

Jak zostaną nagrodzone przedszkola, biorące udział w Programie?

Przedszkola, które zrealizują program, według określonych zasad, otrzymają:

• Zaszczytny Tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury", potwierdzony specjalnym Certyfikatem,
  • dodatkowe materiały edukacyjne dla nauczycieli,
  • drobne upominki dla wszystkich dzieci.

Wszystkie nagrody zostaną wysłane w czerwcu 2010 r.

Przedszkola, które chcą wziąć udział w Programie zapraszamy na stronę www.przyjacielenatury.pl, gdzie znajdują się wszystkie dodatkowe  informacje.  Udział w programie jest bezpłatny.